mandag, mai 04, 2026
 



Kontrollsenteret for regjeringskvartalet ferdigstilt



Enda sikrere Kontrollsenteret på Mastemyr skal gjøre regjeringskvartalet sikrere.

Statsbygg har ferdigstilt "Eksternt kontrollsenter" for post- og varer for det nye regjeringskvartalet. Senteret ligger sør for Oslo, på Mastemyr i Nordre Follo kommune.

Arbeidet med hogst og skogrydding startet på vårparten i 2024. Grunn- og sprengearbeider kom i gang i juni samme år, og siden har det gått slag i slag.
 

Vesentlig og avgjørende
 
– Det eksterne kontrollsenteret ivaretar en vesentlig funksjon for regjeringskvartalet med tanke på sikkerhet og logistikk, og det er helt avgjørende for å kunne åpne regjeringskvartalet for regulær drift, sier prosjektdirektør Jard Bringedal i Statsbygg.
 
Rundt det nye regjeringskvartalet etableres det en sikkerhetssone, også kalt perimetersikring. Når sikkerhetssonen settes i drift, må man ha spesiell tillatelse for å kjøre inn med kjøretøy. Syklister og gående kan derimot passere fritt i gågate-lignede omgivelser. Post og varer som skal innenfor sonen, må i utgangspunktet kontrolleres på Mastemyr først, men det finnes flere leveringsalternativer (se fakta ramme).
 
Eksternt kontrollsenter for post- og varer består av tre ulike bygg med ulike funksjoner.
•    Kjøretøyhall: 1100 kvadratmeter, kontroll av kjøretøy
•    Kontrollsenter: 1300 kvadratmeter, administrasjon og kontroll av post og varer.
•    Carport: 170 kvadratmeter, parkering av DSS-kjøretøy
 
Kjøretøyhallen er delt i to deler der den ene er en scannerhall med en stor røntgenscanner, og den andre er for manuelle kontroller. Prinsippet er at kjøretøyet som skannes, kjører inn i hallen, stopper og står rolig under skanningen. Det er selve skanneren som beveger seg.

Som Tolletaten
 
– Kjøretøyskanneren kan skanne et kjøretøy på ett minutt. Det er tilsvarende skanner som tollerne bruker. Sjåførene må forlate kjøretøyet under scanning på grunn av strålevern og venter i et eget rom, forteller Bringedal.
 
En rekke andre allierte land har tilsvarende kontrollsentre som ligger utenfor bysentra. Det er vesentlig rimeligere å bygge på Mastemyr enn å bygge tilsvarende funksjoner midt i Oslo sentrum. Samtidig er det ikke så enkelt å lure systemet som å svinge av til Lambertseter på vei til Oslo-sentrum etter å ha fått godkjent kjøretøyet på Mastemyr.
 
– Logistikksystemet er planlagt med tanke på å redusere risiko for sikkerhetstruende hendelser. Blant annet vil alle transporter spores underveis, og det er krav til punktlighet. Hvis en eller flere av disse kravene er brutt, vil kjøretøy avvises. En del av disse kontrollmekanismene er kjent for allmenheten, men andre forhold er sikkerhetsgradert informasjon, forklarer Bringedal.
 
2 mrd. under budsjett
 
Det eksterne kontrollsenteret for post og varer er en del av det store byggetrinn 1 av nytt regjeringskvartal. I byggetrinn 1 ligger blant annet også byggingen av kjeller, A-blokken og D-blokken, rehabilitering av Høyblokken og kjøp av eiendom, Det byggetrinnet avsluttes i løpet av 2025, og i 2026 vil de første departementene flytte inn i nye lokaler.
 
Byggetrinn 1 leveres til avtalt tid og kvalitet og med en pris over 2 milliarder kroner lavere enn kostnadsrammen satt av Stortinget.
 
Statsbygg har vært byggherre for kontrollsenteret, mens Hønefoss-baserte Mebyr har vært totalentreprenør.
Statsbygg vil i fremtiden ha den bygningsmessige driften av kontrollsenteret, mens det er DSS (Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon) som vil operere på senteret og tolke resultatene fra skanningen.


 




Kontrollsenteret.jpg

Veidekke: Rekordstor veikontrakt signert

Veidekke har i dag skrevet kontrakt med Statens vegvesen om å bygge trinn to av vei- og tunnelprosjektet E134 Oslofjordforbindelsen. ... les mer

Veidekke: Nok et stort logistikkbygg på Gardermoen

Urban Partners’ Logicenters og Oslo Airport City har inngått avtale med Veidekke Logistikkbygg om å bygge et miljøsertifisert logistikkbygg som ... les mer



Statsbygg signerer Skanska til rehabiliteringen av Stortingets tilbygg

Stortingets tilbygg mot Akersgata i Oslo sentrum må utbedres. Nå har Statsbygg inngått kontrakt med Skanska for oppdraget.

... les mer
Veidekke: Milliardkontrakt signert i Kristiansand

Sørlandet sykehus og Kristiansand kommune har i dag inngått avtale med Veidekke om oppføring av et felles akuttbygg og helsehus på Eg i ... les mer



Nå bygges det nasjonale minnestedet etter 22. juli

Arbeidet med det nasjonale minnestedet etter terrorangrepene 22. juli 2011 er nå offisielt i gang. Tirsdag 24. februar inviterer Digitaliserings- ... les mer

Statsbygg søker tomt for Nationaltheatret

Før den historiske hovedbygningen i Oslo sentrum kan rehabiliteres, trenger Nationaltheatret et nytt sted for permanente biscener med tilhørende ... les mer


Veidekke: Nytt byggeoppdrag på Nye Aker sykehus

Veidekke har i dag skrevet kontrakt med Helse Sør-Øst RHF om å oppføre et teknisk bygg ved Nye Aker sykehus i Oslo. Oppdraget er en ... les mer

Rekordinteresse for vårt Summer internship - Statsbygg

Aldri før har Statsbygg fått så mange søkere – hele 2094 studenter ønsker å tilbringe sommeren hos oss.

... les mer

Oppstart for det nye nasjonale minnestedet etter 22. juli

Byggingen av det nye minnestedet etter 22. juli i regjeringskvartalet settes nå i gang. KORO (Kunst i offentlige rom) og Statsbygg har sammen ... les mer

Byggetrinn 1 er ferdigstilt

Kontraktsarbeidene i byggetrinn 1 av nytt regjeringskvartal er avsluttet. Trinnet er ferdigstilt innen avtalt tid og kvalitet, med en forventet ... les mer


Kontrollsenteret for regjeringskvartalet ferdigstilt

Statsbygg har ferdigstilt "Eksternt kontrollsenter" for post- og varer for det nye regjeringskvartalet. Senteret ligger sør for Oslo, på Mastemyr i ... les mer

Mykje læring i avlyst innovasjonsprosjekt

Ein umogen marknad og høgare pris enn venta gjer at Statsbygg avlyser konkurransen om å byggje Noregs første 3D-printa hus. Samstundes har ... les mer





Leverandørmøte om Eidsvoll ungdomsenhet
Veidekke bygger siste trinn for Nordr på Helsfyr

Veidekke: Bygger fileteringsanlegg ved Gardermoen
Statsbygg rehabiliterer Norges idrettshøgskole

Wesselkvartalet i Asker vinner Statens arkitekt...
Milepæl for Norsk havteknologisenter

Planlegger 10 km lang skybruddstunnel
Slik skal Statsbygg flytte vikingskipene

Veidekke: Etablerer rammeverk for bærekraftkobl...
Grunnsteinsnedleggelse på campus Haugesund

Veidekke: Storkontrakt på NTNU for Statsbygg
Markedsundersøkelsen for Nationaltheatret er klar

Veidekke: Bygger svanemerkede boliger i Stockho...
Dette blir Statsbyggs Troll-team i Antarktis

God måloppnåelse og rekordhøyt aktivitetsnivå i...
Godt år for bærekraft i Statsbygg

Byggmarkedet nærmer seg vendepunktet
Dette blir Norges første 3D-printede bygg

 
 
 
 
 
 
 
 

 Fylketbygges.no, Vikebuktvegen 17, 6392 Vikebukt
Org.nr. NO 898072622 MVA, Tlf.: 466 13 489
E-postadresse: frisvoll@gmail.com
Ansvarlig redaktør: Odd Einar Frisvoll
 
 
(C) Fylket bygges