fredag, mai 09, 2025
 



HENT skal bygge Bassengbygget på Tyholt



STOR Byggingen av Bassengbygget er den største kontrakten i utviklingen av Norsk havteknologisenter. Foto: Link Arkitektur

Statsbygg har tildelt HENT kontrakt på 1,6 milliarder i byggingen av det 300 meter lange Bassengbygget i Norsk havteknologisenter i Trondheim.

Bassengbygget er en viktig del av anlegget som skal bidra til utvikling og omstilling av havnæringene nasjonalt og globalt. I bassengene skal NTNU og SINTEF teste og forske på faste og flytende konstruksjoner som vindturbiner, fiskemerder, soløyer og skip, og under forhold med både bølger, strøm og vind.
 
Byggingen av Bassengbygget er den største kontrakten i utviklingen av Norsk havteknologisenter og er en totalentreprise med samhandling.
 
– Vi har vektlagt å få med oss en entreprenør som er god på samhandling og har erfaring fra komplekse byggeprosjekter, og ikke minst kan vise til det beste forholdet mellom pris og kvalitet, sier prosjektleder Simen Bakken i Statsbygg.
 
HENT skal samarbeide tett med leverandørene av alt utstyr i bassenglaboratoriene, som bølgesystemer, gulv-, tak- og vognsystemer. Gjennom samhandlingsfasen skal HENT og leverandørene komme frem til et omforent og kvalitetssikret grunnlag for gjennomføringen av byggeprosjektet.
 
– Bassengbygget på Tyholt er på ca. 25.000 kvm og rundt 300 meter langt. Det er lange spenn og mye betong som skal på plass, i tillegg til det høyspesialiserte brukerutstyret. Samhandlingsfasen skal sikre at vi får et bygg som er tilpasset utstyret i bassenglaboratoriene og ikke omvendt, sier Bakken.

Lokal forankring
 
For HENT, som har lokal forankring i Trondheim, er denne kontrakten viktig.
 
– Vi er svært stolte over å bli tildelt denne kontrakten, sier Jan K. Jahren, konsernsjef i HENT:
 
– Anlegget blir verdensledende innen sitt felt og kontrakten representerer en viktig anerkjennelse for HENT. Det er ekstra spesielt å få være med på å bidra til byens utvikling på denne måten, for en totalentreprenør med sitt opphav fra- og hovedsete i Trondheim. Norsk havteknologisenter blir et viktig bygg for Norge og vi ser frem til å komme i gang med samhandlingen og skape et godt grunnlag for selve gjennomføringen.
 
Noen av leverandørene som skal samarbeide tett med HENT i samhandlingsfasen er allerede valgt. Van Halteren Technologies fra Nederland og HR Wallingford fra England skal levere bølgemaskiner på Tyholt. De har spesialisert seg på bølgeteknologi og har hatt lignende leveranser til andre forskningssentre i verden.
 
Samtidig er det flere andre kontrakter på høyspesialisert utstyr som skal inngås i løpet av våren, som leverandører på strender, vogn-, tak- og gulvsystemer som er nødvendige for å teste ulike konstruksjoner.
 
Viktig for havnæring og klima
 
Det nye havteknologisenteret i Trondheim skal bidra til konkurransedyktige norske havnæringer og ikke minst være et viktig bidrag til grønn omstilling. Etter planen skal Bassengbygget stå ferdig i 2027.
 
Arbeidsplass- og undervisningslokalene til NTNU og SINTEF er allerede under bygging og skal være innflyttingsklart i 2024. Siste delprosjekt i anlegget er byggingen av studentlaboratoriene, som etter planen skal stå ferdig i 2028.
 
Gjennom Fjordlab, som også er en viktig del av senteret, vil Norsk havteknologisenter også få fasiliteter utenfor Ålesund, Hitra/Frøya og i Trondheimsfjorden.

 




Badeanlegg.jpg

Veidekke: Bygger svanemerkede boliger i Stockholm for OBOS

Veidekke har signert kontrakt med OBOS Nya Hem om å bygge nye leiligheter og rekkehus på Ekerö ved Stockholm. Prosjektet Brf Aroma på Träkvista ... les mer

Dette blir Statsbyggs Troll-team i Antarktis

Statsbygg har inngått kontrakt med Skanska for totalentreprise med samspill for nye Troll forskningsstasjon. I tillegg har Statsbygg signert avtale ... les mer



God måloppnåelse og rekordhøyt aktivitetsnivå i 2024

Statsbyggs måloppnåelse var god i 2024, sett i forhold til målene og kravene som er satt av Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet. Det ... les mer

Godt år for bærekraft i Statsbygg

Store utsleppskutt, mindre energikjøp, universell utforming og ei ny oversikt over naturareal er berre nokre av høgdepunkta i Statsbygg sin ... les mer



Byggmarkedet nærmer seg vendepunktet

Til tross for fortsatt svak aktivitet i 2025, peker prognosene for entreprenørmarkedet i Skandinavia mot bedring og utsikt til ny vekst fra ... les mer

Dette blir Norges første 3D-printede bygg

Statsbygg har kåret vinneren av studentkonkurransen der nye design- og produksjonsmetoder skal testes ut under norske forhold. Nå er målet å sette ... les mer


Opning som let seg høyre i Mo i Rana

Statsbyggs nye lydlaboratorium og automatlager ved Nasjonalbiblioteket gir eit viktig løft til arbeidet med å sikre og gjere tilgjengeleg den ... les mer

Store utslippskutt i Statsbygg

Statsbygg har kuttet klimagassutslippene sine med 27% de fire seneste årene, på tross av at aktiviteten nesten er doblet. Mer klimavennlige ... les mer


Nytt rådhus ved Holmestrand stasjon

Administrasjonen i Holmestrand kommune har vært spredt, men nå skal endelig 260 ansatte samles i ett bygg. De skal leie lokaler i et nytt bygg fra ... les mer

Fasaden på D-blokken er ferdig

Fasaden på den nye D-blokken i regjeringskvartalet er nå klar. Det er en historie om Iddefjordgranitt og stolt norsk steinindustri.

... les mer

Statsbygg går i gang med byggetrinn 2 i Regjeringskvartalet

Gjenreisingen av Regjeringskvartalet fortsetter. Nå har Statsbygg oppstart på byggetrinn 2.

... les mer
Nytt fengsel på Ilseng

Statsbygg har valgt entreprenør for å bygge nytt høysikkerhetsfengsel på Ilseng. Det er gjennomført et forprosjekt som nå skal kvalitetssikres.

... les mer




Grønt lys til byggetrinn 2 i regjeringskvartalet
Ny rapport: Slik blir 2025

Statsbygg lyser ut Troll-kontrakt
Ny prosjektdirektør på Livsvitenskapsbygget

Lysere tider for entreprenørmarkedet?
Her flyr "Måken" for siste gang

Veidekke: Nytt boligoppdrag i Sandnes
Opna moderne bygg på historisk grunn

Link og Multiconsult vinner byutviklingsprosjek...
Storstilt åpning av nytt nasjonalteater og skol...

Bygger ferdig milliardprosjekt i Bjørvika
Statsbygg har funne botemiddelet for krykkja

Nå blir det ny skole på Stiklestad
Veidekke: Milliardavtale med Nordr i Oslo

Kongelig grunnstein på Vikingtidsmuseet
Kranselag på Statsbyggs største bygg

Første spadetak på grensen
Statsbygg sparer staten 2,4 mrd i kontorleie

 
 
 
 

 Fylketbygges.no, Vikebuktvegen 17, 6392 Vikebukt
Org.nr. NO 898072622 MVA, Tlf.: 466 13 489
E-postadresse: frisvoll@gmail.com
Ansvarlig redaktør: Odd Einar Frisvoll
 
 
(C) Fylket bygges